Upadek kryptowaluty Luna był jednym z najbardziej spektakularnych w historii kryptowalut. Przez kilka dni jej cena spadła aż o 99,99 %.

Przyczyny upadku kryptowaluty Luna

Jedną z przyczyn upadku kryptowaluty Luna jest ,,odłączenie się” stablecoina TerraUSD od dolara, co było bezpośrednim załamaniem ceny Luny. Według eksperta takie działanie może spowodować to, że inwestorzy zbyt wcześnie nie powrócą na rynek wirtualnych walut. Zadziwiające było to, że to właśnie kryptowaluty Luna, które w krótkim czasie zdobyły dużą popularność, osoby prywatne i firmy inwestowały w ten projekt miliardy dolarów. Patrząc na szybki i intensywny rozwój tej firmy w przyszłości kryptowaluty Luna mogłyby konkurować nawet z takimi firmami jak PayPal. Oferta oferowana przez tę firmę wydawała się klientom bardzo atrakcyjna z tego względu, że wyglądało na to, że bardzo szybko będą mogli zarobić dodatkową gotówkę. Dodatkowo zachęcali do tego influencerzy, w tym również z Polski. Niestety, od samego początku można było domyślać się smutnego zakończenia tej inwestycji. Z powodu tego, że ludzie masowo domyślili się możliwości utraty gotówki zaczęli ją masowo wypłacać. W rezultacie tego kryptowaluta Luna straciła 99,99 % swojej wartości. 

Zalety kryptowaluty Luna

Bardzo ważne jest to, że najważniejszą zaletą kryptowaluty Luna miała być spora ekologiczność i w tym względzie wszystko miało odbywać się bez przeszkód. Dzięki takiemu postawieniu sprawy kryptowaluty Luna miały mieć przewagę nad innymi firmami. Została ona wprowadzona na rynek na różnych giełdach i miała służyć do stabilizacji wartości stablecoinów. Twórcy postawili także na eksperyment dotyczący tego by nie powiązywać jej z dolarem amerykańskim, lecz mieć pokrycie jeden do jednego w klasycznym aktywie, np. w złocie. 

Niepokojące następstwa powstania kryptowaluty Luna

Nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności było wzorowanie się innych firm na modelu, którzy zaczęła przedstawiać sobą Luna. Po tym co spotkało tę firmę, inne także szukały wyjścia z tej nieciekawej sytuacji. Warto pamiętać o tym, by w przypadku inwestowania pieniędzy w kryptowaluty nie robić tego z całą gotówką jaką się posiada, a tylko taką jej częścią, którą jest się w stanie stracić. Według lokalnych mediów błędem było już popełnienie błędów na etapie sprawdzania tej kryptowaluty przed dopuszczeniem do listingu. Prawdopodobnie nie zwrócono uwagi na znaki ostrzegawcze. W przypadku tak drastycznego spadku nie można było liczyć na wdrożenie w życie planu naprawczego, który sprawiłby, że kryptowaluta Luna na powrót odzyskałaby swoją dawną świetność. Jedynym pozytywnym aspektem całej sprawy jest zbadanie przez finansowe organy regulacyjne Korei Południowej 34 firm z branży kryptowalut. Jak dowodzi ta sytuacja, sytuacja w świecie kryptowalut może drastycznie zmienić się nawet w ciągu kilku dni i wpływ na to może mieć sposób zarządzania i unowocześnienia danej firmy.