zarabianie na kryptowalutach

Waluty kryptograficzne to prawdopodobnie największy trend inwestycyjny ostatnich lat. Jednak sposoby na zarabianie na kryptowalutach są bardzo zróżnicowane i niosą za sobą różne ryzyko. Znając najpopularniejsze możliwości będziemy gotowi podjąć decyzję, która będzie adekwatna do wielkości naszego kapitału oraz podejścia do ryzyka.

Handel długoterminowy dla pragnących stabilności

Prawdopodobnie najpopularniejszą formą na to jak zarabiać na kryptowalutach jest ich zakup i sprzedaż po uzyskaniu zadowalającej stopy zwrotu. Tak jak na rynkach akcji nie zawsze jest to możliwe, tak przy walutach kryptograficznych (zakładając dalszy wzrost całego rynku) prawie pewne.

Należy przy tym pamiętać, że czasami konieczne jest dłuższe oczekiwanie na zysk. Początkujący handlujący powinni skupiać się na głównych kryptowalutach (o największej kapitalizacji).

Jest to dobra propozycja dla alokujących, którzy są początkujący i nie mają wiele wolnego czasu. Taki handel nie jest wymagający (jeśli chodzi o kapitał i wiedzę). Niemniej należy wybierać tylko zaufane platformy do tradingu.

Rynki finansowe dla tradycjonalistów

Co ważne, zarabianie na kryptowalutach nie oznacza wyłącznie opierania się na kryptowalutach. Bardzo bezpiecznym sposobem jest zakup udziałów w spółkach, które inwestują na rynkach kryptowalut nadwyżki gotówki.

Dobrym przykładem jest tutaj Tesla, której ceny udziałów, według wielu badaczy, będą skorelowane z ceną bitcoina. Co ważne, nie jesteśmy wtedy narażeni tylko na ceny kryptowalut, ale również na kondycję spółki.

Ponadto możliwe jest zajmowanie odpowiednich pozycji na rynkach instrumentów pochodnych. Możemy wtedy zarabiać na wzroście, ale też spadku wartości głównych kryptowalut.

Pojawiają się również otwarte fundusze inwestycyjne, które opierają swoje strategie na alokowaniu środków w kryptowaluty. Niestety jednostki uczestnictwa w nich nie są jeszcze dostępne w Polsce.

Handel krótkoterminowy dla specjalistów

Osoby bardziej doświadczone mogą spróbować w handlu intraday. Jest on bardziej efektywny na instrumentach pochodnych, ale duża zmienność wybranych walut sprawia, że zadowalające zyski są dostępne na instrumentach bazowych.

Wykorzystuje się tutaj zazwyczaj metody analizy technicznej. Są one jednak nienajlepszym sposobem dla nierozumiejących rynków. Ponadto analiza techniczna zakłada, że cała wiedza rynku o kryptowalucie jest zawarta w cenie, a jak wiadomo nie jest to prawda.

Bardziej doświadczeni wykorzystują również specjalne algorytmy, które na podstawie odpowiednich sygnałów dokonują zakupu. Wymaga to jednak jeszcze większej wiedzy i przeprowadzenia wielu testów.

Kopanie kryptowalut dla ryzykantów i z wiedzą techniczną

Niemniej popularną formą jest kopanie kryptowalut. Należy przy tym pamiętać, że tutaj nie interesuje nas jak zarobić na bitcoin, ale jak go zrobić czy też wykopać.

Aby cały system kryptowalut funkcjonował konieczne jest wykorzystywanie mocy obliczeniowych urządzeń na całym świecie. Udostępniający ją zostają nagrodzeni albo przez powstanie nowej wartości, monety, albo przez otrzymanie prowizji za transakcje.

Możliwości zarabiania przez kopanie kryptowalut jest wiele. Początkującym proponuje się kopanie w przeglądarce albo na własnym sprzęcie. Jest to jednak na dłuższą metę nieopłacalne i grozi szybszym zniszczeniem komputera. Pozwala jednak zobaczyć mniej więcej jak działa portfel kryptowalut.

Bardziej popularnymi sposobami jest zakup specjalnych urządzeń (tzw. koparek kryptowalut), zakup udziałów w kopalni albo kopanie w chmurze. Jednak te sposoby wymagają więcej wiedzy i czasu. Są też bardziej kapitałochłonne, a zysk zależy ponadprzeciętnie od ceny kryptowalut czy prądu.

Należy przy tym mieć świadomość, że według aktualnej wykładni dopiero sprzedaż wykopanych kryptowalut jest opodatkowana. Niemniej tutaj również jesteśmy bardzo zależni od zmiennego otoczenia prawnego.

Kraniki dla szczęśliwców

Kraniki (tzw. faucety) są specjalnymi stronami na których możemy co określony czas za wykonanie zadania (np. rozwiązanie captchy) otrzymać niewielką kwotę bitcoinów (często 1 satoshi). Nie są to bardzo wysokie kwoty, ale w niektórych przy szczęściu mogą być wyższe (np. losowanie w czasie rozwiązania zadania).

Sugeruje się, że dobrym sposobem na to jak zarabiać na bitcoinach w kranikach jest obstawianie zakładów i udział w grach losowych. Niektóre z nich oferują np. obstawienie najważniejszych wydarzeń sportowych i kulturowych. Stopy zwrotu są często wyższe, ale ryzyko również. Niemniej wymagana jest wiedza ekspercka dot. np. dziedziny sportu albo bardzo duże szczęście.