giełdy kryptowalut

W szkole zapewne wszyscy uczyliśmy się o tym, czym jest Giełda Papierów Wartościowych, ale najczęściej zostało to przedstawione w tak nudny i pozbawiony wyobraźni sposób, że zniechęciło wiele osób do zajęcia się inwestowaniem (które jest naprawdę bardzo ciekawe i ekscytujące!).

W tym artykule zajmiemy się ważnym rozróżnieniem pomiędzy Giełdą Papierów Wartościowych a Giełdą Kryptowalut. Czym się od siebie różnią?

Giełda Papierów Wartościowych

Jest to giełda, która jest uważana za rynek regulowany. To znaczy, że jego uczestnicy / klienci mogą kupować i sprzedawać na nim dopuszczone do obrotu instrumenty finansowe o dość niskiej stopie ryzyka, takiej jak akcje, obligacje, opcje, kontrakty terminowe, etc. W naszym kraju cały ten rynek jest organizowany przez Giełdę Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie, która jest spółką akcyjną. Oczywiście największym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Giełda działa oczywiście wirtualnie, gdzie spotykają się kupujący i sprzedający. Sprzedaż nie zachodzi w formie materialnej, a w formie komputerowego systemu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW). Głównym celem Giełdy jest oczywiście wymiana handlowa. Wszystkie transakcje muszą być oczywiście przeprowadzane zgodnie z regulaminem.

Wyróżniamy kilka rodzajów giełd, między innymi:

  • towarowe
  • pieniężne
  • usług
  • lokalne
  • o zasięgu wewnątrzkrajowym
  • międzynarodowe

Zazwyczaj największą popularnością na rynku cieszą się akcje spółek, które uchodzą za stosunkowo przewidywalne. Analizy rynkowe pokazują, że w długoterminowej perspektywie akcje dotarczają wyższe stopy zwrotu niż np. lokata, czy zakup obligacji, a dodatkowo są obarczone niższym ryzykiem utraty kapitału.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że z uwagi na to, że są to bezpieczniejsze inwestycje zabezpieczone przez Państwo, stopa zwrotu będzie o wiele niższa, niż w przypadku giełdy kryptowalut. Nie jest to koniecznie wada, po prostu warto postawić na dywersyfikację inwestycji i część zainwestować w „bezpieczniejsze” inwestycje, a część w te, o wyższej stopie zwrotu.

Giełda Kryptowalut

Kryptowaluty są środkami płatniczymi. Tak jak na giełdzie można kupić akcje, w kantorze walutę, tak na giełdzie walut cyfrowych można zakupić między innymi bitcoiny. Giełdy kryptowalut są niezwykle istotne, ponieważ umożliwiają wszystkim uczestnikom rynku na kupowanie i sprzedawanie kryptowalut. Dodatkowo każda ze stron, zarówno kupująca, jak i sprzedająca może bez problemu obserwować ile ofert jest przed ich zleceniem, dzięki czemu można łatwo je przelicytować. Takie giełdy obecnie oferują coraz więcej usług dotyczących handlu. Niektóre z nich otwierają nawet własne platformy edukacyjne, na których szkolą swoich użytkowników i uczą ich, w jaki sposób zacząć swoją przygodę z inwestowaniem na giełdzie.

Giełd kryptowalut jest naprawdę dużo i warto wybrać sprawdzoną, by nie narażać się na utratę środków. Niewątpliwe inwestowanie na takiej giełdzie jest godne polecenia i z pewnością zdobędziesz dzięki temu wiele doświadczenia w inwestowaniu.