jak grać na giełdzie

Początki są zawsze trudne i pełne niepewności. Nie inaczej wygląda to na giełdzie kryptowalut, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że niewiele osób tak naprawdę wie o co chodzi z bitcoinami, w jaki sposób się inwestuje, czy inwestycja się zwraca. Na szczęście popularność tej metody inwestowania nieustannie zyskuje na popularności, co jest dobrą wiadomością, ponieważ oznacza, że ludzie coraz częściej decydują się robić ze swoimi pieniędzmi coś więcej, niż przysłowiowo trzymać je w skarpecie.

Wiadomo, że jest to bardzo niepraktyczne podejście do oszczędzania, jednak część ludzi nadal je praktykuję (co oznacza, że nie robiąc z nimi absolutnie nic, tracą skali roku conajmniej kilka procent – tyle, ile wynosi w danym roku inflacja w kraju). Inwestowanie w cyfrowe waluty ma jednak wiele zalet, między innymi możliwość monitorowania rynku 24 / 7 i dużą łatwość spekulacji (nie mówiąc o stale rosnącej popularności). Jak jednak zabrać się za granie na giełdzie? O czym należy pamiętać?

1. Najbardziej popularną metodą inwestycji w Bitcoiny jest oczywiście kupno i sprzedaż waluty cyfrowej. Najlepiej jest kupować wtedy, kiedy wartość na giełdzie jest niska albo kiedy przewiduje się, że niedługo wzrośnie. Trzeba tak naprawdę przez cały czas trzymać rękę na pulsie, by nie przegapić momentu, w którym najlepiej będzie sprzedaż bitcoina. Sprzedajemy oczywiście wtedy, kiedy wartość jest wysoka i przewiduje się w niedalekiej przyszłości spadek jej wartości. Oczywiście inwestycja w cyfrową walutę nie musi być krótkoterminowa. Wcale mnie trzeba kupować i sprzedawać swoich bitcoinów co kilka dni, czy tygodni. Pomyśl choćby o wszystkich ludziach, którzy zainwestowali w bitcoina na samym początku, w okolicach 2010 roku! Zaletą walut cyfrowych, a w tym wypadku bitcoina jest również to, że można z nich korzystać jako ze środka płatniczego na sporej ilości platform. Wadą tego rozwiązania jest to, że przy spadku wartości będziemy musieli czekać na ich ponowny wzrost.

2. Kolejnym krokiem powinno być regularne śledzenie rynku i kontrolowanie, kiedy najbardziej opłaca się zakupić wirtualną walutę, a kiedy ją sprzedać, czy nie nadchodzi kryzys, czy może jakieś wydarzenia politycznie, czy gospodarcze nie wpłyną na spadek akcji. Istnieje na szczęście wiele różnych aplikacji dzięki którym możemy stale monitorować zachowanie bitcoinów i innych walut cyfrowych, dzięki czemu nic nas nie zaskoczy.

3. Bitcoin powinien być dobrze zabezpieczony, najlepiej będzie przechowywać go na papierowym portfelu.

4. Bitcoin przyciąga niestety dużą ilość niedoświadczonych osób, które są zainteresowane szybkim zyskiem, przez co ich decyzje są emocjonalne, co z kolei wpływa na przewartościowanie i niedowartościowanie Bitcoina.

5. Zainwestuj tylko tyle środków, ile możesz utracić, tak, by nie ucierpiał na tym w żadnym stopniu Twój standard życia. Środki na inwestycje powinny być zawsze dywersyfikowane, dlatego nie należy polegać tylko na bitcoinie, ale poszukać też innych źródeł pasywnego dochodu. Poczujesz się dzięki temu bezpieczniej.