inwestowanie w kryptowaluty

Inwestowanie w kryptowaluty od kilku lat jest niezwykle popularne. Chyba wszyscy słyszeliśmy już o bitcoinach i litecoinach, to najpopularniejsze kryptowaluty. Istnieje jeszcze masa innych, ich liczba obecnie przekroczyła już kilka setek. Dla początkującego inwestora może to być trudne, odnalezienie się w tym ogromnym rynku jest onieśmielające i tak naprawdę nie wiadomo od czego zacząć. No właśnie – jak zacząć i w jakie kryptowaluty inwestować?

Jak inwestować w kryptowaluty?

Przede wszystkim, jak z inwestowaniem we wszystko, musisz zdać sobie sprawę, że możesz wszystko stracić. Nikt na całym świecie nigdy nie będzie w stanie dać Ci gwarancji, że nie stracisz wszystkich pieniędzy, które zainwestowałeś. Ale bez ryzyka nie ma zabawy i jeśli chcesz pomnażać swoje pieniądze, czy to przez zakup akcji i obligacji państwowych, czy zakup kryptowalut, musisz zdać sobie sprawę z tego, że zawsze istnieje ryzyko utraty wszystkich środków.

Czy warto inwestować w kryptowaluty

Z tego też powodu nigdy nie należy inwestować wszystkich swoich oszczędności w jednym miejscu. Dywersyfikacja to podstawa! Dodatkowo około 10 – 15 % powinieneś mieć zawsze na swoim koncie w gotówce, tak, by w razie nieprzewidzianych wydatków można było szybko użyć odłożonych pieniędzy. Będzie to o wiele trudniejsze w przypadku nieruchomości, czy obligacji.

Tak naprawdę inwestycja w kryptowaluty powinna stanowić od 1 – 5 % Twojego kapitału. Powinnna to być taka kwota, którą możesz stracić i nie stracić przez to swojego obecnego standardu życia. Mimo wszystko jednak warto inwestować w kryptowaluty!

Kryptowaluty – w co inwestować?

Początkujący inwestorzy bardzo często zadają sobie pytanie „w które kryptowaluty inwestować”, a także „gdzie inwestować w kryptowaluty”? Warto wymienić przede wszystkim najpopularniejsze, ale ostateczna decyzja jak zawsze należy do Ciebie.

Najpopularniejsze kryptowaluty poza bitcoinem to:
1. Ethereum (ETH)
2. Ripple (XRP)
3. Bitcoin Cash (BCH)
4. Litecoin (LTC)
5. EOS
6. Stellar (XLM)

Trzeba jednak dodać, że kurs zdecydowanej większości kryptowalut jest uzależniony od popytu na bitcoina, który jest walutą wiodącą i ma dominującą pozycję wśród wszystkich innych walut. Jego kapitalizacja wynosi aż 60 %, kiedy Ethereum zaledwie 8, a Stellara jedynie 5%.

Przed inwestycją należy również zastanowić się nad tym jak szybko chcesz osiągnąć zysk, ile chcesz zainwestować i jaką platformę do inwestycji (jaką giełdę wybrać). Kurs na giełdach walut cyfrowych jest ustalany na podstawie koniunktury rynkowej, dlatego różnice pomiędzy wartościami wirtualnych walut na danych giełdach mogą się bardzo różnić.