giełda kryptowalut

Giełda kryptowalut jest bardzo ważną częścią całego systemu kryptowalutowego. Co warto o niej wiedzieć i czym różni się od innych platform tego typu? I przede wszystkim – jak wybrać odpowiednią, a także, jak bezpiecznie z niej korzystać?

Giełda Kryptowalut – co to takiego?

Kryptowaluty są, jak sama nazwa wskazuje, środkami płatniczymi, w związku z czym potrzebują one giełdy, na której będzie można prowadzić handel i wymiany walutami i tokenami. Na klasycznej giełdzie, np. na naszej polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych można kupić akcje i obligacje. Z kolei w kantorach można zakupić różne waluty. Z kolei na giełdzie walut cyfrowych można kupić między innymi bitcoiny.

Giełdy kryptowalut są bardzo ważne, ponieważ pozwalają one ich użytkownikom na kupowanie i sprzedawanie swoich walut. Co więcej, na giełdach walut cyfrowych możesz wymieniać waluty papierowe (czyli euro, złoty, dolar, funt, etc.) na kryptowaluty, między innymi na wspomnianego już wielokrotnie bitcoina, litecoina, czy ethereum. Giełdy są zatem bardzo wygodnym pośrednikiem, który umożliwia w przestrzeni technologii blockchain wygodną i szybką wymianę walut.

Warto jednak dodać, że waluty cyfrowe, jak sama nazwa mówi, znajdują się tylko w sieci i nie mają swojego papierowego, fizycznego odpowiednika. Można ewentualnie zakupić kryptowaluty w postaci fizycznej, ale wtedy do tego celu trzeba skorzystać z oferty kantorów stacjonarnych lub specjalnych bitomatów. Istnieją też specjalne kantory bitcoin. Trzeba jednak przyznać, że są to waluty stworzone do tego, by funkcjonowały w przestrzeni cyfrowej i właśnie w takiej formie sprawdzają się najlepiej. Posiadanie fizycznej formy jest dość niepraktyczne, szczególnie, że nie zapłacimy nią fizycznie za np. zakupy spożywcze.

Ponadto każda ze stron (kupujący jak i sprzedający) mogą bezproblemowo obserwować ilość ofert przed ich zleceniem, przez co bardzo łatwo można je w razie potrzeby przelicytować. Takie giełdy są coraz bardziej obecne w świecie handlu, a niektóre z nich otwierają nawet własne platformy edukacyjne, które zajmują się edukacja swoich użytkowników odnośnie tego, w jaki sposób inwestować na giełdzie, jak nie stracić pieniędzy i na co zwrócić uwagę.

Oczywiście giełd kryptowalut jest naprawdę dużo, dlatego trzeba na początku poświęcić trochę czasu, by wybrać idealną dla Twoich potrzeb i przede wszystkim sprawdzoną, tak, by kolokwialnie mówiąc się „nie sparzyć”. Od czasu do czasu jakaś mniej popularna i mniej sprawdzona giełda upada, przez co użytkownicy muszą dochodzić swoich praw i pieniędzy. Lepiej nie narażać się na takie niebezpieczeństwo i po prostu od razu założyć konto na sprawdzonym portalu.

W wyszukiwarce znajdziesz mnóstwo najnowszych rankingów dobrych giełd dla początkujących i bardziej zaawansowanych. Niestety zdarzają się też (jak na każdej internetowej platformie) włamania hakerskie, dlatego warto sprawdzić, jaki podmiot jest odpowiedzialny za spółkę, gdzie jest zarejestrowana i czy ma swoją stronę na mediach społecznościowych.

Główną zasadą korzystania z takiej giełdy jest przechowywanie na niej środków tak długo, jak jest to konieczne. Środki powinny być koniecznie dobrze zabezpieczony, co znaczy, że Twoje cyfrowe aktywa powinny znajdować się w Twoim osobistym, cyfrowym portfelu do którego dostęp masz tylko Ty. Niestety wielu inwestorów, szczególnie początkujących, o tym zapomina, co czasami ma niestety dość przykre konsekwencje. Nie należy też nigdy zapisywać haseł w skryptach przeglądarki internetowej. Inwestowanie na giełdzie jest naprawdę świetną przygodą i mądrą inwestycją w przyszłość. Pamiętaj jednak, żeby nie rzucać się od razu na głęboką wodę, zacząć od mniejszych kwot i przede wszystkim nieustannie się uczyć!