Bitcoin mining

Historia kryptowaluty Bitcoin zaczęła się w 2009r. kiedy pojawiła się na rynku. Jej początkowa wartość była zbliżona do 1 dolara amerykańskiego. W kwietniu 2021r osiągnęła swoje dotychczasowe maksimum, sięgając 65 tyś USD.

Bitcoin dzieli się na mniejsze jednostki, najmniejszą z nich jest satoshi. Mamy też mili i mikroBitcoiny ( w skrócie BTC):

1 satoshi =10-8 BTC

1m BTC (mili) = 10-3 BTC

1 μBTC  (mikro) = 10-6 BTC

Na ogromny wzrost popularności Bitcoina, oprócz możliwości zarabiania wpłynęła anonimowość – nie mamy potrzeby podawania swoich danych w celu transferu kryptowaluty. Kolejną cechą jest niezależność od emisji centralnej (banku, firmy).

Co to jest mining Bitcoin?

Po polsku kopanie, wydobywanie, podobnie jak złota z kopalni. W procesie B mining wprowadzane są do obiegu nowe monety a osoby, które się do tego przyczyniły odnoszą korzyści. Wszystko opiera się na idei „użytkownik do użytkownika”, brak tu centralnego serwera, wszystkie transakcje zabezpieczone są kryptograficznie. Generowanie nowych monet na potrzeby całego systemu odbywa się dzięki mocy obliczeniowej naszego komputera. Nowe cyfrowe monety możemy wymienić na giełdzie na złotówki, inne  waluty bądź kryptowaluty lub dokonać za nie zakupu towarów i usług. Środki te pochodzą z prowizji pobranych od innych użytkowników systemu. Wszystkie transakcje są publiczne i zapisane w rozproszonej bazie danych, na różnych urządzeniach. Mamy też możliwość grupowego BTC mining jako górnicy pracujący w jednej kopalni. Górną granicą powstałych bitmonet jest ilość 21 mln. Specjaliści twierdzą, że 99% wykopiemy do roku 2030. Takie ograniczenie powoduje, że cena Bitcoina będzie utrzymywała się na wysokim poziomie.

Co jest potrzebne do kopania monet? (mining Bitcoin)

Działając profesjonalnie potrzebujemy specjalnego komputera z dużą mocą obliczeniową. Każda koparka zawiera oprogramowanie, łączące ją z siecią, łańcuchem. Możemy też kopać używając aplikacji ale moc obliczeniowa będzie wówczas znacznie mniejsza i szansa również.