kryptowaluty co to

O kryptowalutach jest ostatnimi laty naprawdę głośno za sprawą przede wszystkim bitcoinów, czyli cyfrowej waluty, która zrewolucjonizowała świat. Obecnie kryptowalut istnieje już kilkaset i wzbudzają zainteresowanie tysięcy ludzi na całym świecie. Trudno się dziwić, w końcu obiecują wiele – wolność i niezależność. Czym są kryptowaluty i co trzeba o nich wiedzieć?

Kryptowaluty co to takiego?

Kryptowaluty co to znaczy? Najprościej mówiąc, jest to waluta kryptograiczna, czyli nowoczesny system księgowy, który przechowuje informacje o danym stanie posiadania w umownych jednostkach, np. słynnych bitcoinach, czy litecoinach. Jeszcze prościej tłumacząc, jest to tak zwana wirtualna, czy cyfrowa waluta. Jej właściciel przechowuje ją na swoim komputerze, na giełdzie kryptowalut w swoim portfelu, do którego dostęp ma tylko on. Niestety wielu początkujących popełnia błąd zapisywania swoich haseł w przeglądarce, co sprzyja atakom hakerskim. Każda jednostka danej kryptowaluty ma specjalny i unikalny kod, przez co jest chroniona przez kopiowaniem i ponownym wydaniem. Waluty cyfrowe, jak sama nazwa mówi, nie istnieją w formie fizycznej, a tylko wirtualnej. Można oczywiście wymienić walutę wirtualną i przechowywać ją w formie fizycznej, ale szczerze powiedziawszy mija się to z całym założeniem bitcoina i innych walut, które miały być stricte wirtualne.

Charakterystyczną cechą kryptowalut jest również to, że nikt ich nie reguluje, to znaczy, że żadna instytucja nie można decydować o zwiększeniu podaży (i w konsekwencji spadku wartości). O ilości danej kryptowaluty ona rynku decyduje twórca w trakcie jej tworzenia i to on może zdecydować o ewentualnym zwiększeniu jej podaży. Zazwyczaj jednak cały system znajduje się w rękach wolnego rynku.

Obrót odbywa się elektronicznie, bez udziału żadnego systemu bankowego, czy pośredników. Technologia ta nazywa się peer to peer, co oznacza, że transakcja zakupu i sprzedaży nie jest po prostu w żadnej sposób nadzorowana. Co za tym idzie, nie ma żadnej organizacji, która poinformuje urząd skarbowy, jeśli wykonamy transakcję na więcej, niż 15 tys. euro. Konto użytkownika na giełdzie bitcoinów nie może również zostać nigdy zablokowane ani zajęte przez komornika, w przeciwieństwie do kont użytkowników Giełdy Papierów Wartościowych. Właśnie to jest ta wspomniana na początku wolność. Wolność od kontroli urzędu skarbowego, polityków, instytucji finansowych (krajowych, czy międzynarodowych). Jedynym zabezpieczeniem są zautomatyzowane mechanizmy chroniące konto.

Co to są waluty – to już wiemy, ale czym jest bitcoin?

Bitcoin jest najpopularniejszą krypto walutą na świecie i tak naprawdę to dzięki niemu zyskały one na popularności. Powstał on dopiero w 2008 roku i tak naprawdę nie wiadomo do końca kto był jego twórcą. Równocześnie trzech informatyków opracowało tak naprawdę system zbliżony do tego, na którym opiera się bitcoin. W 2011 roku bitcoin kosztował 10 dolarów, natomiast już dwa lata później osiągnął zawrotną cenę 266 dolarów! Nietrudno wyobrazić sobie jak niesamowicie wzbogacili się na nim ludzie, którzy zainwestowali w niego na samym początku. W 2017 roku z kolei osiągnął już zawrotną kwotę 1055 dolarów, a nie jest to nawet najwyższy kurs jaki odnotowano w historii istnienia tej waluty. Trzeba jednak dodać, że nie był to wzrost liniowy i w historii istnienia tej waluty zdarzały się wzloty i upadki.

Co to są kryptowaluty i czym jest ich kopanie?

Najprościej można powiedzieć, że bitcoina, jak i inne kryptowaluty można „wykopać”, czyli wejść w jego posiadanie przez niejako jego stworzenie, a nie zakup. Jak można to zrobić? Poprzez rozwiązanie dość skomplikowanego problemu kryptograficznego. Jest to jednak raczej zadanie niemożliwe dla przeciętnego użytkownika, ponieważ aby to zrobić, potrzeba ogromnej mocy obliczeniowej komputera. Dla porównania, dobrej jakości komputer z procesorem i7 potrzebowałby do tego zadania 300 tysięcy lat. Trudność zadań rośnie wraz z tym, im więcej bitcoinów znajduje się w obiegu. Kiedyś zatem zadania były o wiele prostsze, ponieważ bitcoinów było po prostu mniej.

Obecnie istnieje nawet polska wersja bitcoina – tzw. polcoin. To, w jaką walutę warto inwestować można niejako wydedukować na podstawie prognoz i historii jej zachowania na rynkach w ciągu ostatnich kilku lat. Można oczywiście zdecydować się na wykopanie, a nie zakup, ale tak jak wyżej, wymaga to doświadczenia i komputerów o ogromnej mocy obliczeniowej. Zanim rozpoczniesz jednak zabawę z kryptowalutami, warto poprzeć ją wiedzą merytoryczną i porządnym zrozumieniem, jak takie giełdy i waluty działają, jak inwestować, kiedy kupować, a kiedy sprzedawać. Oczywiście z czasem będziesz stawać się w tym coraz lepszy/a, warto jednak uzbroić się w cierpliwość i przede wszystkim uświadomić sobie, że żaden inwestor w historii nie może pochwalić się niekończącym pasmem sukcesów i że jest to nieustanny proces nauki, trwający całe życie. To naturalne, że raz zyskujesz, a innym razem tracisz. Ważne, żeby zysków było więcej, niż strat.