Pancake Swap to zdecentralizowana giełda, dzięki której możemy wygodnie handlować tokenami CAKE stworzonymi w standardzie BEP-20. Została zbudowana na BSC (Binance Smart Chain) w modelu automatycznego animatora rynku, który umożliwia kilka sposobów na zarabianie dzięki kryptowalutom. Dowiedz się, jak działa giełda PancakeSwap i jak możesz zacząć na niej zarabiać.

Co to jest PancakeSwap?

Jak pisaliśmy wyżej PancakeSwap to nic innego jak zdecentralizowana giełda pozwalająca na zarabianie dzięki kryptowalutom. Działa w świecie kryptowalut od września 2020 roku i pozwala handlować tokenami oraz kryptowalutami bez scentralizowanego pośrednika. Została zbudowana na inteligentnych kontraktach wdrożonych na Binance Smart Chain, jednak Binance nie kontroluje ani nie obsługuje PancakeSwap. Podobnie jak w przypadku Binance Smart Chain, PancakeSwap używa specjalnych tokenów zbudowanych w standardzie BEP-20. Zbudowany jest na systemie AMM (automatyczny animator rynku), opierającym się na matematycznym wzorze wyceny aktywów. Tradycyjne giełdy korzystają z księgi zleceń, natomiast AMM wycenia aktywa zgodnie z algorytmem wyceny. 

Czym jest token CAKE i jak działa giełda PancakeSwap?

Natywny token platformy PancakeSwap to token CAKE. Został on zbudowany w standardzie BEP-20. Użytkownicy otrzymują tokeny CAKE za stakowanie swoich środków na PancakeSwap. W momencie pisania artykułu (sierpień 2021) kurs PancakeSwap CAKE wynosi 25,09 USD. 

Do korzystania z giełdy konieczne jest zakupienie tokenów. Po zakupie tokenów CAKE (można je kupić na PancakeSwap czy na Binance) należy przesłać je do dowolnego portfle BEP-20, po czym podłączyć portfel do DEX, a następnie dodać CAKE do puli płynności. PancakeSwap obsługuje kilka popularnych portfeli kryptowalutowych, np. Binance Smart Wallet czy MetaMask. Po podłączeniu portfela do PancakeSwap można zacząć stakować token CAKE. Samo korzystanie z platformy PancakeSwap jest bardzo intuicyjne i każdy powinien sobie z nim poradzić. 

Platforma oferuje wiele możliwości zarabiania:

  • Loteria Cake – użytkownik platformy może wziąć udział w loterii. Czas trwania loterii to 6 godzin, a 1 kupon kosztuje 1 token CAKE. Zwycięzca otrzymuje 50% całej kwoty z puli loterii.
  • NFT – PancakeSwap umożliwia udział w handlu przedmiotami kolekcjonerskimi. 
  • IFOs, czyli Initial Farm Offerings – giełda oferuje również możliwości dla yield farmingu. Yield farming to metoda zarabiania na kryptowalutach, polegająca na pożyczaniu swoich aktywów w celu wygenerowania wysokich zwrotów czy nagród.

Opłaty i bezpieczeństwo

W porównaniu z Ethereum opłaty na platformie PancakeSwap są niższe, a transakcje zazwyczaj przetwarzane są dużo szybciej. Opłata transakcyjna wynosi jedyne 0,2%, z czego dostawcy otrzymują 0,17%, a 0,03% trafia do puli projektu.
Firma CertiK przeprowadziła audyt bezpieczeństwa giełdy PancakeSwap. Jest to znana i renomowana firma, która zajmuje się audytami smart kontraktów.